Справянето със сухата кожа може да бъде трудно. Независимо дали по природа сте склонни да имате суха кожа или страдате от нея сезонно, най-вероятно сте запознати със стягането, неравномерната текстура и лющенето, които могат да се появят.
За съжаление сухата кожа може да доведе до отрицателни краткосрочни и дългосрочни ефекти. Не само може да причини сърбеж, дразнене и тъпота, но с течение на времето може да доведе до фини линии, бръчки и отпуснатост – всички признаци на преждевременно стареене.
За ефективно лечение и предотвратяване на сухата кожа е важно да сте наясно с погрешните схващания за този тип кожа. Продължете да четете, за да научите за седем неща, които трябва да избягвате, ако имате суха кожа, както и някои полезни алтернативи, за да поддържате кожата си хидратирана, плътна и блестяща.
ГРЕШКА №1: ИЗПОЛЗВАНЕ НА ГРЕШНИ ПРОДУКТИ
Днес на пазара има хиляди продукти за грижа за кожата и не всички са създадени еднакво. Преглеждането на пътеката за грижа за кожата, за да намерите продукти, които отговарят на вашия специфичен тип кожа и проблеми може да бъде непосилно, но е от решаващо значение за поддържането на кожата ви подхранена.
Това, което работи за един тип кожа, може да не работи за друг. Например някой с мазна кожа може да има полза от използването на лек гел овлажнител през деня, докато това може да не осигури достатъчно влага за някой със суха кожа. По същия начин, гъст, тежък нощен крем може да направи чудеса за някой със суха кожа, докато този тип формула може да е твърде тежка за някой с мазна или чувствителна кожа.
Ако имате суха кожа, но чувствате, че настоящата ви гама от продукти просто не е подходяща може би е време да проучите някои опции специално създадени за вашия тип кожа.
Алтернатива: Вместо да посягат към някой стар продукт важно е за тези със суха кожа да направят малко проучване, за да определят най-добрите съставки за тях. Често продуктите специално формулирани за сухи типове кожа, осигуряват добро количество влага, като същевременно стоят далеч от всякакви потенциално агресивни съставки.
ГРЕШКА №2: СМЕСВАНЕ НА ТВЪРДЕ МНОГО СЪСТАВКИ
Когато се занимавате със суха кожа, е изкушаващо да приложите много различни продукти, за да разрешите проблема. Въпреки че правилните продукти със сигурност могат да помогнат, въвеждането на твърде много различни продукти в рутината ви всъщност може да раздразни кожата и да я накара да стане още по-суха.
Например както ретинолът, така и алфа хидрокси киселините (AHA) са невероятни съставки за кожата. Известно е, че ретинолът помага за стимулиране на колагена, насърчава обмяната на клетките, избледнява пигментацията, омекотява бръчките и дори се бори с акнето. Доказано е, че AHA ексфолират, озаряват, изглаждат и изглаждат кожата.
Въпреки това, когато се използват по едно и също време, ретинолът и AHA могат да раздразнят кожата и да доведат до парене, зачервяване, лющене и белене. Ако сте човек със суха кожа това може да бъде много неудобно и да увреди външния слой на кожата ви, който вече е податлив на сухота.
Също така е важно да избягвате да използвате твърде много от който и да е продукт за грижа за кожата . Например овлажнителят може да бъде спасител за сухата кожа, но използването на твърде много от него може да причини пъпки и да попречи на способността на кожата ви да произвежда влага сама.
Алтернатива: Когато създавате рутинна грижа за кожата, която да следвате, винаги правете задълбочено проучване на съставките във вашите продукти и дали има комбинации, които трябва да се избягват.
Когато започнете да експериментирате с различни съставки въвеждайте ги бавно и не забравяйте да наблюдавате внимателно как реагира кожата ви. Разпределете по-силните продукти, за да избегнете дразнене. Например можете да редувате дните, в които използвате AHA тоник и серум с ретинол , докато кожата ви свикне и с двете. Освен това започнете с нанасяне на по-малки количества от всеки продукт и продължете напред, ако е необходимо.
ГРЕШКА №3: НАНАСЯНЕ НА ОВЛАЖНИТЕЛ ВЪРХУ СУХА КОЖА
След душ или измиване на лицето сутрин, посягате ли към кърпа, за да подсушите кожата си? Въпреки че това е втора природа за много от нас, това всъщност може да лишава кожата ви от влагата, която може да получава от вашите продукти.
Проучванията показват, че най-доброто време за овлажняване на лицето е след почистване, докато кожата ви е все още влажна. Нанасянето на вашите продукти върху влажна кожа всъщност ще помогне да се заключи влагата в кожата ви, помагайки й да извлече максимума от продуктите, които прилагате.
Това важи особено при използване на продукт като серум с хиалуронова киселина (НА) . Тази хидратираща съставка привлича влагата към кожата, така че действа най-добре, когато кожата е влажна. След като HA се абсорбира в кожата ви, не забравяйте да продължите с овлажнител, за да заключите всичките му предимства.
Алтернатива: Вместо да подсушавате кожата си с кърпа след почистване, оставете я да остане влажна, докато завършите рутинната си грижа за кожата. Ако искате да добавите допълнителен тласък на влагата, използвайте няколко струи спрей с розова вода, преди да нанесете вашите серуми и овлажнители.
ГРЕШКА №4: ПРЕКОМЕРНО ЕКСФОЛИРАНЕ
Един от най-честите странични ефекти на сухата кожа е лющене и белене. Първият ви инстинкт може да е да ексфолирате това с помощта на скраб за лице, но това всъщност може да влоши проблема и да причини увреждане на кожата.
Докато ексфолирането е важно за всички типове кожа тези със суха кожа трябва да бъдат особено внимателни. Използването на силни ексфолианти или прекалено честото ексфолиране може да причини микроскопични разкъсвания на кожата, оставяйки я по-податлива на дразнене и огъване.
И така, колко често трябва да ексфолирате? Обикновено дерматолозите препоръчват ексфолиране не повече от един до три пъти седмично. Когато правите ексфолиране използвайте нежен продукт създаден за суха кожа. Използвайте нежни кръгови движения и избягвайте грубо търкане или дърпане на кожата!
Алтернатива: Ако изпитвате лющене и белене, приемете това като знак, че кожата ви се нуждае от допълнителна влага. Помислете за използване на хидратиращ серум, по-плътен овлажнител или хидратираща маска за една нощ, за да възстановите нивата на влага в кожата си. Когато се съмнявате, консултирайте се с дерматолог.
ГРЕШКА № 5: НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ МАСЛА ЗА ЛИЦЕ
Маслата за лице могат да бъдат едно от най-добрите допълнения към рутинната грижа за сухата кожа. Тези масла задържат влагата, защитават кожата и подобряват нейния естествен блясък.
Има стотици масла за лице, но някои страхотни възможности за суха кожа включват:
- Масло от шипка : Придава на кожата жизнен блясък и по-стегнат и мек вид
- Масло от марула : изглажда и омекотява фините линии, като същевременно поддържа кожата хидратирана и добре подхранена
- Арганово масло : Хидратира, изсветлява и повишава еластичността
- Масло от семена на шафран : с високо съдържание на витамин Е, за който е известно, че поддържа кожата подхранена, като същевременно се бори срещу вредните ефекти на свободните радикали
- Масло от семена на черен кимион : Помага за укрепване на бариерата на кожата срещу влага и поддържа еластичността на кожата, като придава на кожата младежки вид
Докато серумите и овлажнителите със сигурност могат да помогнат за поддържане на кожата хидратирана, завършването с масло за лице може да осигури допълнителен тласък на влага. Освен това маслата за лице, ще придадат на кожата ви сияйна розова светлина, която създава красива основа преди нанасяне на грим.
Алтернатива: Има различни начини за използване на масла за лице. Смесването на няколко капки с овлажнителя може да бъде чудесен начин да въведете масло в рутината си, а също така можете да потупвате няколко капки директно в кожата си върху овлажнителя, за да запечатате хидратацията. Ако кожата ви е особено суха в определени зони, опитайте да използвате хидратиращо масло като лечение на петна, за да успокоите сухотата и раздразнението.
ГРЕШКА №6: ВЗИМАНЕ НА ДЪЛЪГ, ГОРЕЩ ДУШ
Дългият горещ душ може да бъде чудесен начин да се отпуснете след дълъг ден. Въпреки това паренето с гореща вода всъщност може да лиши кожата ви от естествените й мазнини, което я кара да стане по-суха.
Въпреки че това не означава, че трябва да се къпете със студена вода опитайте се да се придържате към топла вода и обърнете внимание колко дълго сте под душа. Това може да изглежда неудобно, но ще ви помогне да запазите влагата на кожата си – както на лицето, така и на останалата част от тялото!
Алтернатива: След душ не забравяйте незабавно да продължите с рутинната си грижа за кожата (на влажна кожа!). Това ще ви помогне да възстановите влагата, която кожата ви може да е загубила, докато сте били под душа.
ГРЕШКА №7: ПРОПУСКАНЕ НА SPF
И накрая, но не на последно място, не минавайте и ден без да нанесете слънцезащитен крем!
Нанасянето на слънцезащитен крем е важно за всички типове кожа, но е особено важно за тези със суха кожа. За съжаление сухата кожа е по-склонна към образуване на бръчки и фини линии, а излагането на слънце само ще ускори това чрез процес наречен фотостареене.
Увреждането, причинено от фотостареенето, се извършва в най-дълбоките слоеве на кожата, така че може да отнеме години, преди ефектите да са видими. Освен набръчкване и отпускане, това може да доведе до по-сериозни последствия с течение на времето, като например рак на кожата.
Алтернатива: Без значение какво ще правите през деня или какво е времето навън, важно е да нанасяте слънцезащитен крем всяка сутрин. Според Американската академия по дерматология (AAD), най-добре е да използвате широкоспектърен слънцезащитен крем с SPF 30 или по-висок за пълна защита. Тази една проста стъпка ще направи значителна разлика в здравето и външния вид на вашата кожа с течение на времето!
В крайна сметка третирането на сухата кожа не трябва да е сложно. Като следвате ефективен режим на грижа за кожата и избягвате грешките, споменати по-горе, можете да помогнете да поддържате кожата си хидратирана и подхранена.