Може да се пошегувате, че смесената кожа има раздвоение на личността, защото една част от лицето може да е мазна, а друга суха. Балансът е ключов за комбинирания тен, така че използвайте продукти, които имат способността да третират и двете.
АНАТОМИЯТА НА КОМБИНИРАНАТА КОЖА
Ако нарисувате голямо „Т“ на лицето си, ще видите, че кожата под Т ще включва челото, брадичката и носа, а носът най-вероятно е най-мазната част. Това е така, защото тези области са и тези с най-много мастни жлези и те произвеждат себум, мазен секрет. Тази Т зона е мястото, където ще искате да се съсредоточите върху цялостното почистване.
Останалата част от лицето, понякога наричана “S” зона, може да е суха и лющеща се. Това е мястото, където ще трябва да се съсредоточите върху добавянето на влага.
Областта под очите често се счита за отделна зона, тъй като тази кожа е много тънка, крехка и склонна към дразнене. Тук трябва да се използват само най-нежните продукти.
НАЙ-ДОБРИТЕ ПОЧИСТВАЩИ ПРОДУКТИ ЗА КОМБИНИРАНА КОЖА
Наистина няма магическа формула за третиране на комбинирана кожа. Не трябва да има философия за „атакуване“ или „завладяване“ на който и да е от разочароващите проблеми на която и да е от зоните, защото твърде усилената работа за отстраняване на проблемите на една зона може да влоши проблемите на друга зона.
Силните химикали или ексфолианти само влошават нещата, те оголват кожата и увреждат защитната бариера и мастните жлези ще компенсират свръх, като произвеждат повече масло.
Мантрата за комбинирания тип кожа трябва да бъде постигането на баланс . Освен това всеки тип кожа се нуждае от продукти, които нежно подхранват и хидратират.
Кожната бариера задържа влагата и има високи нива на керамиди, които поддържат кожата здрава с баланс на полезни и вредни бактерии. А прекалено силните химикали, ще доведат до увреждане на тъканите, което след това ще доведе до (повече) акне, дерматит, розацея, екзема и псориазис. Кожата ще бъде възпалена, зачервена и сърбяща. Това означава, че трябва да се откажете от суровите почистващи препарати и да работите с кожата си, а не срещу нея.
Съставките, които трябва да търсите, включват:
- Розова вода : Розовата вода предлага почистване, успокояване и хидратация за всички типове кожа. Той е особено ефективен за мазната Т-зона, тъй като има антибактериални компоненти, но също така съдържа противовъзпалителни средства за успокояване и успокояване.
- Зелен чай : Зеленият чай съдържа полифеноли , а полифенолите намаляват производството на себум . Зеленият чай е богат на антиоксиданти и има антимикробни и противовъзпалителни свойства.
- Цвете от невен : Наричан още „невен“, екстрактът от невен ускорява заздравяването, стимулира кръвообращението и осигурява антиоксидантна защита, която намалява не само появата на бръчки и възрастови петна , но и видимостта на белезите. Невенът също така ефективно успокоява възпалението.
- Краставица : Този растителен екстракт има същото pH като кожата, така че може да се използва като почистващ препарат, тоник и овлажнител. Краставицата има много витамини , включително А, С, Е, които също са естествени антиоксиданти.
- Алое вера : Този растителен екстракт съдържа два хормона: ауксин и гиберелини , които ускоряват заздравяването на рани и насърчават обновяването на здрави кожни клетки. Алое вера също лекува слънчево изгаряне, което може да увреди кожата, да причини сухота и да стимулира производството на мазнини. Алое вера е овлажнител и достатъчно нежен за всички типове кожа.
- Масло от сусамово семе : това масло е богато на витамини, минерали, антиоксиданти и дори съдържа линоленова киселина, полезна омега-6 мастна киселина.
ПО-НЕЖНОТО Е ВИНАГИ ПО-ДОБРО
Дори най-мазната кожа има нужда от овлажняване. Просто се уверете, че е некомедогенен (което означава, че няма да запушва порите) овлажнител, като маслинов сквалан .
AHA и BHA, като гликоловата или млечната киселина са нежни ексфолианти, когато се използват в ниски концентрации (под 10%).
Глинените маски са страхотни особено бентонитовата глина съставка, която нежно почиства запушените пори и неутрализира черните точки, като издърпва потъмнелите от кислород себумни „тапи“ от порите като магнит.
ПРОБИОТИЦИ ЗА КОЖАТА
Точно като нашите черва нашата кожа има баланс между добри и лоши бактерии.
Когато определени видове пробиотици влязат в контакт с клетките на кожата те са в състояние да успокоят части от клетките, които може да искат да реагират на присъствието на лоши бактерии като начин за защита на кожата. Те спират да изпращат „съобщения за атака“ към имунната система.
Въпреки че смятат, че се защитават от това, което виждат като чужди нашественици, сигналите всъщност могат да доведат до обостряне на акне.
Локалните кожни пробиотици помагат за защитата на кожата, като същевременно пречат на способността на бактериите и микроорганизмите да предизвикат имунна реакция.
Кожните пробиотици също помагат при розацея и екзема, и двете възпалителни кожни заболявания. Розацеята причинява зачервяване на брадичката, носа, бузите или челото с малки червени подутини или пъпки. Живите микроорганизми по кожата се разпознават като чужди от имунната система на тялото, която започва да действа, за да се противопостави на тази потенциална заплаха, водеща до възпаление, зачервяване и подутини, често срещани при тези кожни състояния. Когато се прилагат локално , същите пробиотици, които помагат за предотвратяване на акне, могат да помогнат в борбата със симптомите на розацея. По същия начин действа и при екзема.
ВСИЧКИ ТИПОВЕ КОЖА ТРЯБВА ДА ИЗБЯГВАТ СЛЪНЦЕТО
Има упорит мит, че слънцето помага за изчистването на акнето, но може да увеличи производството на себум . Слънчевите ултравиолетови лъчи изсушават кожата и увреждат защитната кожна бариера, което води до свръхкомпенсация на мастните жлези – произвеждайки повече себум, за да компенсира сухотата. Това, ще го разберете когато лятото свърши и есента почне.
Бронзиращият ефект на слънцето временно, ще направи кожата по-добра, като маскира зачервяването, но увреждането от слънцето може да доведе до изтъняване и сгъстяване на кожата в различни области с течение на времето. Когато кожата ви се лющи тези излишни слоеве на кожата трудно могат да се отлепят. Себумът и бактериите Propionibacterium acnes се комбинират с мъртвите кожни клетки запушват порите и водят до акне.
РУТИНА ЗА ПОЧИСТВАНЕ ЗА КОМБИНИРАНА КОЖА ТРЯБВА ДА ИЗГЛЕЖДА ТАКА
Почистването, не е просто въпрос на пяна, изплакване и изсушаване. Използвайте само хладка вода това ще елиминира излишния себум и мръсотия, но няма да бъде достатъчно грубо, за да премахне бариерата на кожата срещу влага. Използвайте нежни, кръгови движения, когато нанасяте продуктите, за да стимулирате циркулацията и потупвайте (не разтривайте) подсушете с кърпи.
- Свалете целия си грим преди измиване, защото почистващите препарати обикновено не го разтварят целия. Използвайте продукт за премахване на грим за очи, като първа стъпка е маслото за почистване,а втората стъпка е нежна почистваща вода ( като мицеларна вода ) и избършете.
- Измийте се – и тъй като имате Т-зона предразположена към мазна кожа, черни точки и пъпки, ще искате такъв на базата на салицилова киселина, който да охлади възпалението и евентуалното зачервяване. Никога не се мийте повече от два пъти на ден, твърде много миене ще стимулира жлезите да произвеждат повече себум.
Ако кожата ви стане видимо мазна до средата на следобеда можете да напръскате лицето си с нежен почистващ хидрозол като мента, чаено дърво, лавандула или роза. Хидрозолите са с оптимално pH, подхранват, балансират и защитават киселинната мантия на кожата.
След измиване използвайте нежен тоник, като например розова вода . Едно от най-важните неща за кожата е да поддържа балансирано pH, а розовата вода поддържа pH баланса.
Освен това може да почисти дълбоко в порите, като същевременно успокоява и успокоява възпалението, докато лекува, укрепва, регенерира и подмладява кожата.
По-долу, ще видите продукти с розова вода, чаено дърво, лавандула и др.