Тази нова чудотворна съставка получава много внимание, но какво да кажем за действителните ползи от сквалана за кожата? Скваланът е една от най-новите „ТО“ съставки в грижата за кожата против стареене, рекламирана като подхранваща, хидратираща и обновяваща. Освен това има антиоксидантен ефект. Продължете да четете, за да научите защо заслужава място във вашата гама продукти за грижа за кожата.
КАКВО Е СКВАЛАН?
Скваланът се намира в различни източници включително маслини, амарант и неботанически източници като черен дроб на акула. Намира се естествено и в нашата кожа. Той е без мирис, без цвят и прилича повече на гел, отколкото на масло.
Не се заблуждавайте обаче – това, че не можете да го видите, помиришете или усетите мазна текстура, не означава, че скваланът няма мощен овлажняващ ефект! Скваланът се използва в продукти за грижа за кожата, козметика, масла за баня, почистващи препарати за лице, овлажнители и дори повече продукти, обещаващи ползи против стареене.
Тъй като е толкова лек и не оставя мазен филм, скваланът може да се използва и като балсам за коса. Омекотява, изглажда и покрива кутикулата на косъма, правейки косата по-мека, блестяща и по-здрава.
ОТ КЪДЕ ИДВА СКВАЛАНЪТ?
Както споменахме скваланът се произвежда от телата ни, но при хората нивата започват да намаляват с напредване на възрастта – още през 20-те години. Скваланът вече е предимно на растителна основа. Повечето козметични компании са спрели да използват масло от черен дроб на акула през последните години по етични причини.
Ако проверите етикетите на продукти със сквалан може да намерите съставки като:
- Маслини: Може да е малък плод, но маслините са пълни с витамин Е и други антиоксиданти (вещества, които се борят със свободните радикали и са отговорни за стареенето и болестите). Освен витамин Е, маслините съдържат още:
-
- Желязо – важно за преноса на кислород в червените кръвни клетки
- Мед – минерал, който често липсва в нашата диета (дефицитът на желязо може да увеличи риска от сърдечни заболявания)
- Калций – важен за функцията на костите, мускулите и нервите
- Натрий – защото повечето маслини са опаковани в саламура или солена вода
- Семена от амарант : Има много причини поради които това древно зърно (всъщност е семе) е толкова здравословно! Първо вземете предвид броя на протеините. Една чаша съдържа 9,3 процента протеин и е пълноценен протеин, което означава, че има всички основни аминокиселини. Много протеини нямат аминокиселината лизин, която според медицинския център на Университета в Мериленд не можем да произведем сами. Освен това зърната са богати на витамини от група В и витамин Е, поради което тези малки семена са невероятни за здравето на кожата! Те също са богат източник на фибри, които помагат за премахване на отпадъците и токсините от тялото.
- Оризови трици: макар и с ниско съдържание на натрий и захар, оризовите трици са отличен източник на диетични фибри, които отново детоксикират тялото. Освен това има някои от най-добрите витамини за кожата, включително витамин B1 (тиамин), витамин B3 (ниацин), витамин B5 (пантотенова киселина) и витамин B6. Минералите, включени в оризовите трици, са желязо, фосфор и манган, калий, цинк и мед.
- Пшеничен зародиш : Тази „чудотворна храна“ засилва имунната система и има свойства против стареене, влияе положително върху когнитивните способности, развитието на мускулите, енергията и скоростта на заздравяване на рани. Той е богат източник на фолат, витамин Е, витамин В6, ниацин, тиамин и минерали като калий, желязо, цинк, калций, фосфор и селен.
- Палмово масло: Богато на витамин Е! Има също витамин К (който позволява съсирването на кръвта), бета-каротин (производно на витамин А) и Омега 3-мастни киселини.
СКВАЛАН СРЕЩУ СКВАЛЕН
Преди да стигнем до ползите от сквалан за кожата нека първо да отговорим на този често задаван въпрос: сквалан и сквален едно и също нещо ли са? Този отговор е категорично НЕ.
Скваланът е претърпял процес на хидрогениране превръщайки го в наситена мазнина. Той е много по-стабилен и има по-дълъг срок на годност от сквалена, ненаситена мазнина. Резултатът от обработката е по-лека текстура, която може да се използва върху всеки тип кожа включително мазна и склонна към акне. Скваленът от друга страна би бил най-подходящ за много суха и зряла кожа.
И скваланът и скваленът са страхотни овлажнители и идват от едни и същи източници. И двете се произвеждат в телата ни и могат да идват от черния дроб на акули, както и от маслини, палмови дървета, пшеничен зародиш и оризови трици. Сходството обаче свършва дотук, тъй като скваланът е обработен по различен начин, което го прави немазен и по-щадящ кожата.
ЗАЩО ТЯЛОТО НИ ГО ОБИЧА?
Има много предимства на сквалана за кожата и едно от тях е, че той е напълно съвместим с кожата, тъй като вече е съществуващ компонент. Човешкото тяло произвежда сквалан естествено, като скваланът съставлява 13 процента от нашия себум.
Себумът е нещо, за което чуваме само когато имаме твърде много и това кара кожата ни да е мазна и склонна към акне. Но може да се счита и за „добър човек“, защото кожата ни се нуждае от себум , за да функционира правилно. Себумът е това, което поддържа кожата ни влажна и защитена от околната среда.
ПОЛЗИТЕ ОТ СКВАЛАНА ЗА КОЖАТА ВКЛЮЧВАТ ЛИ ПРОТИВ СТАРЕЕЕНЕ?
Има няколко проучвания през последните години, които показват, че скваланът не само овлажнява, но може да бъде и ефективна съставка против стареене , като помага за намаляване на появата на фини линии и бръчки. Това е така, защото попива толкова дълбоко. Сухата кожа е склонна да увеличава бръчките; хидратирана кожа не.
Може също така да се бори със стареенето, като защитава кожата от ултравиолетовите лъчи и свободните радикали, които разрушават кожните клетки и увреждат естествения колаген на кожата, причиняват неравномерен тен на кожата и създават възрастови петна.
ЗА КАКВО СЕ ИЗПОЛЗВА СКВАЛАНЪТ?
Това малко „е“ прави голяма разлика! Скваланът ще:
- Овлажнява : Оставя кожата хидратирана, плътна и мека. Текстурата на сквалан е лека, немазна и попива бързо в кожата. Текстурата може да е лека, но не и нейните хидратиращи способности.
- Успокоява и регенерира кожата : тъй като не предизвиква дразнене, може да работи по-добре от някои предписани кремове за екзема или други кожни заболявания. Всъщност това може да бъде ценно лечение с една съставка за всякакви малки петна от екзема. Предписаните кремове за екзема често могат да представляват недостатъчната страна на изсушаването на кожата, което може да влоши мястото, което се опитвате да излекувате! Опитвайки само скваланово масло върху раздразнено петно, кожата може да се върне към нормалното си състояние за много кратко време.
- Предпазва кожата от оксидативно увреждане . Когато имате оксидативно увреждане, вие получавате свободни радикали, които от своя страна могат да причинят възрастови петна и преждевременно стареене. Скваланът също осигурява известна UV защита от слънцето.
- Третира сухотата на очите и устните . Чудесен за напукани устни и сухи петна под и около очите.
- Предотвратява раздразнението . Някои овлажнители могат да бъдат малко дразнещи, но според The International Journal of Toxicology както скваланът , така и скваленът са ефективни за хора с чувствителна кожа.
- Не е комедогенен . То е леко и немазно и не запушва порите, както правят някои по-тежки масла.
Ето един крем за лице със Сквалан
ОПТИМИЗИРАНЕ НА ПОЛЗИТЕ НА СКВАЛАН ЗА КОЖАТА
Скваланът е толкова лек, че можете да го използвате под кремове или грим или да го нанесете върху тоник или серум като овлажнител с една съставка. Може да е малко трудно да използвате масло, но използването на малко количество сквалан върху памучен тампон трябва да предотврати пренанасянето (само няколко малки капки ще помогнат много).
Тъй като хлъзгавата текстура действа като повърхностна бариера, скваланът може да попречи на други важни съставки да се абсорбират в кожата. Това означава, че може да искате да го използвате само като последна стъпка във вашата вечерна рутинна грижа за кожата.
Също така е полезна съставка, която трябва да търсите в овлажнители, кремове за очи и други продукти против стареене, както за лицето, така и за тялото.