Видове кожа и как да ги разливим
Един от ключовете за определяне кои съставки от комедогенната скала да използвате без съмнение е да знаете вашия тип кожа. Има пет основни типа кожа , които включват нормална, суха, мазна, чувствителна и комбинирана кожа.
Голяма част от тази оценка е субективна, тъй като няма научна класификация на типовете кожа. Базира се на наблюдение и субективна оценка. Тъй като има толкова много различни видове и нужди, важно е да изпробвате различни неща и да намерите това, което кожата ви предпочита. Използвайте продукти поне един месец, за да прецените как реагира кожата ви.
НОРМАЛНА КОЖА
Нормалната кожа, не е особено суха или мазна. Порите обикновено са малки, кожата не е лъскава или лющеща се и има тенденция да не се напуква. Обикновено има малко бръчки или линии.
Ако имате нормална кожа, трябва да използвате продукти, които не премахват естествените мазнини от кожата ви. Вместо това те трябва да хидратират, като по този начин помагат за намаляване на линиите и бръчките. Почистващите средства трябва да почистват ефективно, без разяждащи химикали.
- При нормална кожа основните съображения са леката хидратация и поддържането на баланса на кожата. Идеално е масло, балансирано в олеинова и линеова мастни киселини.
- Топ маслата за нормална кожа включват арганово масло, масло от гроздови семки, масло от конопени семена, масло от жожоба , масло от черешови ядки, масло от манго, масло от нар, масло от шафран, масло от морски зърнастец, сквалан, слънчогледово масло и масло от ший.
СУХА КОЖА
Сухата кожа кара хората да усещат стягане в кожата си и кожата често е люспеста или има петна, които са лющещи се. Хората със суха кожа обикновено имат пори, които са почти невидими. Има много фактори, които причиняват суха кожа , от наследственост и генетика до количеството себум, произведен в кожата.
Ако имате суха кожа, важно е да овлажнявате редовно в рутинната си грижа за кожата. Ще трябва също така да избягвате агресивни почистващи препарати, да ограничите времето и честотата си на горещ душ, да използвате добър овлажнител в дома си и да обмислите използването на продукти съдържащи овлажнители като хиалуронова киселина , тъй като това е магнит за влага за кожата.
- Хората със суха кожа трябва да използват масла с високо съдържание на олеинова киселина, тъй като тя помага за намаляване на възпалението.
- Най-добрите избори включват зехтин , масло от авокадо , бадемово масло, лешниково масло, зехтин, масло от моринга, масло от нийм, масло от перила, масло от шам фъстък и арганово масло.
- Ако кожата ви е изключително суха, помислете за масло от ший , манго , какао и кокум .
МАЗНА КОЖА
Мазната кожа често е белязана от лъщене на лицето понякога съчетано с тежки случаи на акне . Ако имате мазна кожа, това може да се дължи на генетиката или може да имате чести хормонални промени. Освен това произвеждате прекомерно количество себум, което обикновено се задейства от хормони.
За съжаление тези от вас с мазна кожа са предразположени към епизоди на акне, които могат да включват бели точки, черни точки и пустули. Кожата може да изглежда лъскава през повечето време. От положителна гледна точка, ако имате мазна кожа, получавате тласък, когато става дума за признаци на стареене. Ще имате по-малко бръчки и кожата ви ще изглежда по-бавно старееща!
Въпреки че може да изглежда противоречиво, ако имате мазна кожа, все пак ще трябва да използвате овлажнител. В противен случай кожата ви може да започне да произвежда допълнително себум, което може да влоши акнето.
- Маслата с високо съдържание на линолова киселина са най-подходящи за мазна кожа.
- Най-добрите залози включват масло от семена на къпина, масло от боровинки, масло от годжи бери, масло от конопено семе, масло от жожоба, масло от шафран, масло от вечерна иглика, масло от гроздови семки, масло от ягодови семки, масло от семки на диня и масло от шипка.
ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА
Зачервяване, сърбеж, парене и прекалено суха кожа са отличителни белези на чувствителната кожа. Хората с чувствителна кожа могат да получат пристъпи на розацея, контактен дерматит и други кожни заболявания. Избягвайте обичайните дразнители като твърде силните сулфати, намиращи се в повечето шампоани и сапуни, продукти с осезаеми аромати и силни киселини.
- Чистите масла могат да бъдат страхотни прости овлажнители за чувствителна кожа, тъй като няма добавки или аромати, с които да се борите.
- За суха чувствителна кожа помислете за бадемово масло, масло от семена на касис, масло от марула, масло от папая, масло от прасковени ядки и масло от таману.
- За мазна чувствителна кожа опитайте масло от пореч, масло от гроздови семки, масло от лешник, масло от семена на ливадна пяна или масло от семки на диня.
КОМБИНИРАНА КОЖА
Комбинираната кожа може да изглежда като суха и лющеща се на една част от кожата ви – и мазна на друга. Този тип кожа има два различни типа нужди и вероятно е най-често срещаният тип кожа.
Ако имате комбиниран тип кожа, ще ви е трудно да намерите единствен овлажнител, който да отговаря на вашите нужди. Вероятно ще трябва да използвате два вида, един за мазните участъци и един за сухите, лющещи се участъци на кожата ви. А за тези с комбиниран тип кожа, не забравяйте да ексфолирате веднъж седмично, за да запазите порите си незапушени.
- За тези с комбиниран тип кожа използването на масла със свойства, които засягат както сухата, така и мазната кожа, е от ключово значение.
- Маслата, полезни и за двата вида, включват масло от кайсиеви ядки, масло от семена на черен кимион, масло от семена на черна малина, масло от семена на пореч, масло от вечерна иглика, масло от моринга, масло от пекан, масло от бодлива круша, масло от оризови трици и арганово масло.
- Маслото от жожоба е много популярен избор за всички типове кожа, тъй като намалява възпалението, помага за разграждането на запушените пори и намалява производството на себум.